Ostatnie kilka dni towarzyszyła nam piękna jesienna pogoda. Niestety, wyżowa pogoda w sezonie grzewczym nie wróży niczego dobrego. I tak też jest tym razem w Gdyni, gdyż wraz z nią do miasta powrócił smog.
Ostatnie 3 dni wyraźnie pokazują wzrost ilości pyłów na terenie całego miasta. Dziś pomiędzy godziną 20:00 a 21:00 średnie stężenie PM2.5 wynosiło od ok. 40 μg/m³ do nawet 90 μg/m³ na Chwarznie.
Smog w Gdyni 23 stycznia 2019
Po dobrym początku stycznia, od kilku dni jakość powietrza w Gdyni – tak jak w całej Polsce – systematycznie się pogarsza.
Od wczoraj w wielu miejscach w Gdyni stężenie pyłów przekracza 100 µg/m³. Dobrze ograniczyć wszystkie aktywności na zewnątrz, szczególnie z małymi dziećmi, do minimum.
Pierwszy pozew zbiorowy za smog
Jak podaje Polsat News, powstaje pozew zbiorowy ws. smogu. „Ma skłonić rząd do podjęcia skutecznych działań”.
W pierwszej połowie przyszłego roku do sądu ma zostać skierowany pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa, który ma ustalić odpowiedzialność za stan powietrza w Polsce. – Po wygranym grupowym procesie sądowym Skarb Państwa nie będzie mógł już twierdzić, iż wobec mieszkańców Polski nie ponosi odpowiedzialności za fatalny stan powietrza – tłumaczy radca prawny Radosław Górski, inicjator pozwu.
Polsat News, 5.12.2018
To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, choć niestety do tej pory w naszym kraju skuteczność takich pozwów nie była zbyt wysoka…
Więcej informacji na http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-12-05/powstaje-pozew-zbiorowy-ws-smogu-ma-sklonic-rzad-do-podjecia-skutecznych-dzialan/
Smog w Gdyni 24 listopada 2018
Po kilku dniach z bardzo dobrą jakością powietrza w Gdyni, którą mieliśmy dzięki korzystmym warunkom meteorologicznym oraz północnym wiatrom, smog znowu atakuje. Weekend zapowiada się fatalnie. W sobotę 24 listopada już po 18 warunki były bardzo złe, a będzie pewnie jeszcze gorzej, gdyż przeważnie szczyt przypada na okolice godziny 22-23.
Godzinne średnie wartości pyłów PM2.5 z miejskich mierników:
Wielki Kack: 133 µg/m³
Mały Kack: 125 µg/m³
Redłowo: 139 µg/m³
Witomino: 90 µg/m³
Grabówek: 63 µg/m³
Chwarzno: 147 µg/m³
Pustki CIsowkie: 107 µg/m³
Chylonia: 101 µg/m³
Pogórze: 256 µg/m³
Obłuże: 102 µg/m³
Lepiej pozostać w domu, pod żadnym pozorem nie „wietrzyć” mieszkań.
Smog w Gdyni 8 listopada
W obecnym sezonie sytuacja w Gdyni znacznie się zmieniła. Miasto wiosną 2018 roku ogłosiło rozbudowę swojej sieci mierników jakości powietrza, które w odróżnieniu od obecnych stacji referencyjnych, mierzą również poziom zapylenia PM2.5. Zostały one zlokalizowane w następujących dzielnicach: Redłowo, Mały Kack, Wielki Kack, Grabówek, Witomino, Obłuże, Pogórze, Chylonia, Demptowo i Chwarzno-Wiczlino. Mierniki zostały opracowane w ramach działań Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej „Excento”. Ponadto wiosną zostało uruchomione 5 mierników Airly zakupionych w ramach akcji FRAG i Miasta Wspólnego.
To są doskonałe wiadomości dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Niestety, dane uzyskiwane z mierników miejskich, nie napawają optymizmem. Pomimo, że mamy rekordowo ciepły listopad, jakość powietrza jest zła, wielokrotnie przekracza poziom zapylenia uznany przez WHO jako bezpieczny. A ostatnie dni pokazują rekordowe wyniki – pomimo 12 stopni w ciągu dnia!
Oczywiście, ta średniogodzinne wartości powinny być brane z pewnym dystansem. Można zastanawiać się nad faktyczną dokładnością pomiarów, ponieważ panuje dość wysoka wilgotność powietrza. Jednak wyniki pomiarów przeprowadzone czujnikiem w mieszkaniu w Redłowie (ok PM2.5 170µg/m³), gdzie panują stała wilgotność i temperatura pokazują, że raczej nie jest to błąd.
Gdynia się dusi…
Utworzenie niezależnej sieci czujników
Świetna wiadomość! Stowarzyszenia FRAG oraz Miasto, wspólne z Wyższą Szkołą Bankową oraz firmą LPP, uruchomią jeszcze w tym miesiącu niezależną sieć pomiaru jakości powietrza w Trójmieście. Oparta ma ona być o 15 czujników firmy Airly, które mają uzupełnić istniejące stacje pomiarowe ARMAAG. Aż 5 urządzeń ma zostać zlokalizowane w Gdyni.
Co istotne, czujniki Airly mierzą zarówno poziom pyłów PM10 jak, co ważniejsze, PM2.5, które w ogóle nie były mierzone w okolicach Gdyni.
Na stronie http://frag.org.pl/portfolio/trojmiastooddycha/ można zgłaszać propozycje lokalizacji czujników. Mam nadzieję, że czujniki zlokalizowane zostaną tam gdzie są faktycznie potrzebne, blisko mieszkańców, w dzielnicach które są szczególnie zagrożone smogiem.
Smog w Gdyni 6 marca 2018
Silny smog w Gdyni nie odpuszcza. Stężenie PM2.5 na zewnątrz przekracza 160 µg/m³. Problem dotyczy całego miasta. Dla bezpieczeństwa lepiej ograniczyć aktywność na zewnątrz do absolutnego minimum.
Smog w Gdyni 5 marca 2018
Kolejny dzień niekorzystnych warunków pogodowych przyczynił się do fatalnej jakości powietrza w Gdyni. W Redłowie stężenie na zewnątrz przekracza 250µg/m³, w Orłowie i Centrum nie jest lepiej.
Smog w Gdyni 4 marca 2018
W ciągu ostatnich 2 tygodni, pomimo bardzo mroźnej pogody, poza kilkoma przypadkami powietrze w Gdyni było dobrej jakości. Niestety, wraz z ociepleniem pojawiły się warunki sprzyjające akumulacji smogu. Wieczorem stężenie pyłów zaczęło nawet wewnątrz pomieszczeń przekraczać 60ug/m3. Cały Mały Kack, Orłowo, Redłowo, spowite były gęstym niczym mgła dymem.
Na poniższych zdjęciach przedstawiających panoramę Małego Kacka oraz pobliskich dzielnic, widać jak wysoko sięgał smog. Można sądzić, że prawdopodobnie jego zasięg musiał być znacznie szerszy, obejmując całe miasto.
Na szczęście, wiosna już niebawem…
Smog w Gdyni 21 stycznia 2018
21 stycznia wieczorem miałem okazję zmierzyć stężenie PM2.5 w kilku miejscach w Gdyni – sytuacja była fatalna – w wielu miejscach gołym okiem było widać kłęby gryzącego dymu.
- Redłowo, ul Redłowska, parking Auchan (20:55) – ok. 248 µg/m³,
- Redłowo, ul Kopernika, koło Baltic Oasis (21:06) – ok. 96 µg/m³,
- Centrum, Al. Piłsudskiego, Bulwar Nadmorski: (21:14) – ok. 123 µg/m³,
- Centrum, Parking przy Urzędzie Miasta (21:18), ok. 121 µg/m³,
- Orłowo, osiedle Nowe Orłowo (21:28) – ok. 247 µg/m³.